18 Ekim 2016 Salı

GÜR-FED GELENEKSEL 7. SİVAS GÜNLERİ ETKİNLİĞİ'NE KATILDI.

GÜRLEVİK DERNEKLER FEDERASYONU YÖNETİMİ 7. SİVAS GÜNLERİ ETKİNLİĞİ'NE KATILDI.

Köyümüzün de içinde olduğu ve köyümüzü her etkinlikte temsil eden Yönetim Kurlu üyemiz Aziz Ünver'inde bulunduğu  Sivas Gürlevik Dernekler Federasyonu (Gür-Fed),” 14 – 15 -16 Ekim tarihlerinde İstanbul Yenikapı Meydanı’nda gerçekleştirilen  Geleneksel 7. Sivas Günleri Etkinliği'ne katıldı.

 Geleneksel 7. Sivas Günleri Etkinliği açılışında Gürlevik Dernekler Fedarasyonu olarak Aşure Lokması'nı  Okmeydanı Cemevi Dedesi Eren Dedenin duasıyla dağıttı.

 Allah kabul etsin. Ayrıca Hafikli güçlü ses Göknur türküleriyle herkesi coşturdu.
Geleneksel “Sivas Günleri” 14 – 15 -16 Ekim tarihlerinde İstanbul Yenikapı Meydanı’nda gerçekleştirildi. Anadolu’da birlikte yaşama kültürünün en güzel örneği Sivas’ın tüm değerlerinin sazıyla, sözüyle, sanatıyla kutlandığı bir bayram niteliğinde geçen 7. Sivas Günleri’ne yalnız Sivaslılar değil tüm Sivas dostları ve İstanbullular katıldı.
Sivaslılar ve Sivas’a gönül verenler bir kez daha İstanbul Yenikapı da buluştu. Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, Anadolu’nun sevda coğrafyası Sivas, sahip oldukları eşsiz değerleri yeniden gün yüzüne ve görücüye çıkartmak için 14-15-16 Ekimde Yenikapı da 3 gün boyunca devam etti.
Birlik, kardeşlik, dayanışma ve karşılıklı anlayış açılarından eşsiz bir model oluşturan Sivas ve Sivaslı olmak, Yenikapı Meydanı’nda düzenlenen etkinlik kapsamında her yönüyle ele alınıp. Birlikte yaşama kültürünün bu eşsiz örneği tüm İstanbul ve Türkiye’nin ilgisine sunuldu.
14 – 15 – 16 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 7. Sivas Günleri’nde başta Sivas Merkez Kültürel Etkinlikleri olmak üzere, Sivas’ın 16 ilçesi ayrı ayrı kültürel etkinliklerini sergileyip, birbirinden zengin kültürel etkinlikler ve yöresel lezzetler tüm İstanbulluların beğenisine sunuldu.
Başta Sivaslı Bakanlar, Milletvekilleri ve Belediye Başkanları’nın yanı sıra birçok Devlet Adamı ve üst düzey yöneticinin katıldığı Sivas Günleri’ne katılımın oldukça yüksek oldu..
Sivas Günleri, Sivas’a ait folklorik değerlerin de sergilendiği adeta bir bayram niteliğinde geçip, Türk Halk Müziğinin sevilen sanatçıları, Sivas yöresine ait türküleri seslendirip ses sanatçılarının yanı sıra halk oyunları ekiplerinin de etkinliğe renk katmış oldu.
İstanbul’da Sivas’la ilgili 600 dernek ve sivil toplum kuruluşlarını kendi çatısı altında toplayan Sivas Platformu, Sivas’ın maddi ve manevi mirasının, bugünkü potansiyelinin tanıtıldığı, hasat mevsiminde bir harman zamanı gibi dostluğun, mutluluğun ve umudun doruk noktasına çıktığı bir meydan olan. Yazarı, şairi, ozanı, sazı ve sözüyle, sanatı ve sporuyla, yaşayan renkleriyle, tarihi ve bugünüyle Yenikapı Meydanı’nda İstanbul’un kalbi Sivas tadında ve renginde attı.

En büyük ve en kapsamlı hemşeri organizasyonu olma unvanına sahip “Geleneksel Sivas Günleri” açılışı iş, sanat, spor ve siyaset camiasından birçok ismi bir araya getirdi. Başta Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz olmak üzere Sivas Milletvekilleri, Sivas Belediye Başkanı, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü çok sayıda bürokrat, iş, sanat ve spor camiasından birçok seçkin isim katılacak. Ayrıca Sivas Günleri organizasyonuna Sivas’a bağlı tüm ilçe kaymakamları ve belediye başkanları, dernek ve vakıf başkanları da katıldı. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme